حذف مالیات ارزش افزوده طلا از 6 ماه دیگر

به گزارش تور تایلند، تهران (پانا) - قانون تازه مالیات برارزش افزوده و حذف مالیات از اصل طلا هفته گذشته ابلاغ شد، ولی اجرای آن بر اساس اعلام سازمان امور مالیاتی به شش ماه آینده موکول شده است.

حذف مالیات ارزش افزوده طلا از 6 ماه دیگر

به گزارش روابط عمومی اتحادیه طلا و جواهر تهران؛ مالیات برارزش اضافه نموده مالیات غیرمستقیمی است که مصرف کننده (خریدار) آن را به همراه بهای خرید کالا یا خدمات می پردازد و دریافت کننده (فروشنده) موظف است اندازه مالیات دریافتی را به خزانه دولت واریز کند.

قانون مالیات برارزش اضافه نموده با اختیارات ناشی از ماده 85 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در 53 ماده و 47 تبصره در تاریخ هفدهم اردیبهشت 1387 در کمیسیون مالی مجلس شورای اسلامی تصویب شده بود تا در مدت آزمایشی 5 سال از تاریخ اول مهرماه 1387 به اجرا گذاشته شود. این قانون بعد از 5 سال اول هر سال مجددا تمدید و تا 9 درصد افزایش یافت.

پس از 10 سال از اجرای قانون مالیات برارزش اضافه نموده و اعتراض فعالان و فروشندگان طلا و جواهر و موانع ایجاد شده بر سر فراوری و فروش مصنوعات طلا و پی گیری اهالی این صنف برای حذف این مالیات از اصل طلا و اصلاح این قانون، در جلسه 30 دیماه 1398 کنندگان مجلس شورای اسلامی بر معافیت اصل طلا، جواهر و پلاتین در لایحه اصلاح این قانون رای دادند.

پس از ایرادات شورای نگهبان به موارد دیگر این قانون، نهایتا اصلاح قانون مالیات برارزش اضافه نموده تایید و در روز 12 تیرماه امسال به وسیله ریاست جمهوری ابلاغ گشت.

بر همین اساس طبق ماده 26 قانون مالیات برارزش اضافه نموده مصوب سال 1400، فقط اصل طلا از مالیات برارزش اضافه نموده معاف گشت و تنها از اجرت و سود مصنوعات طلا مالیات دریافت می شود. البته قانون به شرطی اصل طلا را از مالیات برارزش اضافه نموده معاف کرده که طلافروشان معاملات خود را در سامانه جامعی که سازمان امور مالیاتی موظف به طراحی و ایجاد آن است ثبت کنند.

اما این قانون از چه زمانی اجرا می شود؟

در همین رابطه ابراهیم محمدولی رئیس اتحادیه طلا، جواهر، نقره و سکه تهران زمان اجرای این قانون را براساس اعلام مسئولین سازمان امور مالیاتی دیماه امسال اسم کرد.

وی اضافه نمود: علیرغم نهایی شدن قانون نو مالیات برارزش اضافه نموده و ابلاغ آن در هفته گذشته به وسیله ریاست محترم جمهور، این قانون تا ایجاد بسترهای لازم به وسیله سازمان امور مالیاتی و اجرایی شدن، قانون قبلی کما فی السابق لازم الاجراست.

محمدولی با توجه به انتشار خبر ممنوعیت دریافت مالیات برارزش اضافه نموده طلا در بعضی از رسانه ها و فضای مجازی گفت: صنف طلا و جواهر از همه بیشتر برای حذف مالیات از اصل طلا مشتاق است، اما تا اجرایی شدن این قانون به وسیله نهادهای ذیربط و ابلاغ به طلافروشان، متاسفانه قانون قبلی باید اجرا شود. لذا پیش بینی می شود تا شش ماه آینده معاملات طلا با همان قانون قبلی اجرا شود.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران توضیح داد: این صنف با توجه به اشکالاتی که در این قانون بود برای اصلاح مالیات برارزش اضافه نموده بیش از 10 سال کوشش کرد و با مسئولین مختلف کشور در رده های مختلف ملاقات و تبادل نظر کرد تا این صنف را از رکود و ورشکستگی اجرای ناقص این قانون نجات دهد.

وی تاکید نمود: در این مدت با اجرای این قانون و دریافت 9 درصد مالیات برارزش اضافه نموده از کل طلا، قیمت تمام شده برای خریدار طلا بالا رفت و تقاضا برای خرید کاهش و رکود بی سابقه ای صنف و صنعت طلا و جواهر را فرا گرفت که موجب تعطیلی بخش وسیعی از فراوریکنندگان و فروشندگان این حوزه گشت.

محمدولی اظهار امیدواری کرد؛ اجرایی شدن این قانون سرآغاز فصل نو و مبارکی برای رشد و ارتقاء صنعت کهن طلا و جواهر در کشور گشته و زمینه توسعه و پیشرفت فراوری و صادرات را در پی داشته باشد.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران در پایان از همه افرادی که با کوشش و پیگیری های خود نقش مهمی در به انتها رسیدن این قانون در صنعت طلا و جواهر داشته اند، از جمله همه اتحادیه های طلا و جواهر کشور، تشکل های رسمی مرتبط، هیات مدیره های محترم فعلی و پیشین اتحادیه طلا و جواهر تهران، بعلاوه از همه کنندگان محترم مجلس شورای اسلامی و کمیسیون مالی و مرکز پژوهشهای مجلس، سازمان امور مالیاتی و همه دستگاههایی که در اصلاح این قانون نقش داشتند صمیمانه تقدیر و تشکر بعمل می آید.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 11 مرداد 1400 بروزرسانی: 11 مرداد 1400 گردآورنده: tour-thailand.ir شناسه مطلب: 1774

به "حذف مالیات ارزش افزوده طلا از 6 ماه دیگر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حذف مالیات ارزش افزوده طلا از 6 ماه دیگر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید