دیپلماسی ناشیانه آمریکا در مقابل دیپلماسی ایران

به گزارش تور تایلند، یک کارشناس مسائل بین الملل با بیان این که ایران توانسته بازی را انجام دهد که آمریکا را در تله بیندازد، گفت: دیپلماسی آمریکا ناشیانه عمل کرده و امروز آنها گزینه ای ندارند که بخواهند علیه ایران استفاده کنند.

دیپلماسی ناشیانه آمریکا در مقابل دیپلماسی ایران

عماد آبشناس در گفت وگو با خبرنگاران، با تاکید بر این که امکان استفاده از مکانیسم ماشه از نظر حقوقی برای آمریکا وجود ندارد، اظهار کرد: زمانی که آمریکا پیش نویس قطعنامه تمدید تحریم های تسلیحاتی ایران را به شورای امنیت ارائه کرده بود اکثریت اعضا با آن مخالفت کرده و تاکید کردند که آمریکا چنین حقی ندارد بنابراین آمریکا با توجه به این که از برجام خارج شده حق استفاده از مکانیسم ماشه را ندارد.

وی ادامه داد: امروز شاهد هستیم که آمریکا در انزوای بین المللی شدید و بی سابقه ای قرار گرفته است که در تاریخ سازمان ملل و شورای امنیت بی سابقه است، اگر آمریکا بخواهد چارچوب های بین المللی را برهم بزند سنگ روی سنگ بند نمی شود هیتلر هم همین کار را انجام داد که جنگ دنیای پیش آمد دونالد ترامپ هم همین کارها را می کند.

این کارشناس مسائل بین الملل خاطر نشان کرد: این سیاست های دونالد ترامپ و دولتش در صورتی که ادامه یابد بدیهی است دنیا به سمت بی ثباتی می رود و شاهد جنگ های زیادی می شویم و هیچ کشوری اطمینان نمی کند که به توافق های بین المللی تعهد داشته باشد و می خواهد خودش حقش را به دست آورد.

آبشناس با بیان این که کل دنیا مخالف روندی است که آمریکا در پیش گرفته شرح داد: تحریم های شورای امنیت علیه ایران چه برشود یا خیر فرقی به حال ایران نمی کند، ایران تحت شدیدترین تحریم های ظالمانه قرار گرفته است اما آنها نتوانستند ایران را به زانو درآورند. کشورهای اروپایی، سفارت خانه هایشان در تهران فعال هستند و مشاهده می کنند که ایرانی ها علی رغم تحریم ها تحت تاثیر آن فشارها قرار نگرفتند و آنچه آمریکا می خواست محقق نشده برای همین با آمریکا مخالفت می کنند.

این کارشناس مسائل بین الملل اضافه کرد: بنابراین چون برای ایران فرقی نمی کند صبر می کند تا ببیند چه اتفاقی می افتد، اما اگر بخواهند مکانیسم ماشه را فعال کنند و شورای امنیت و تصمیمات آن و همچنین کل جامعه بین المللی را زیرسوال ببرند، بهانه خوبی برای ایران است تا فعالیت های هسته ای خود را بازگرداند و گزینه های بسیاری برای ایران وجود دارد که می تواند روی میز بگذارد.

وی ادامه داد: اما امروز آمریکا است که گزینه ای ندارد که علیه ایران استفاده کند لذا تصورم این است که ایران توانسته بازی انجام دهد که آمریکا را در تله بیندازد، در واقع دیپلماسی ایران، دیپلماسی آمریکا را شکست داده و دیپلماسی آمریکا ناشیانه عمل کرده است که قطعا در تاریخ آن کشور ثبت خواهد شد.

آبشناس همچنین اظهار داشت:تیم سیاسی دونالد ترامپ و یا حتی شخص پمپئو با لحنی با سایر کشورها صحبت می کنند که موجب شده دیگر کشورها مقابل آنها بایستند و اروپایی ها به آمریکا درسی بدهند که بدانند بدون همکاری با دیگر کشورها نمی تواند خواسته خود را پیش ببرد.

این کارشناس مسائل بین الملل خاطر نشان کرد: در سطح بین المللی معادلاتی وجود دارند که باید رعایت شود حتی اگر آمریکا یک طرف آنها باشد ایران هم این را می داند، بنابراین با آرامش بازی می کند و در حالی که آمریکا با عصبانیت پیش می رود، لذا تصور می شود تا زمان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا آنها اشتباهات متعددی را انجام می دهند و این ناکامی ها به ضرر دونالد ترامپ در انتخابات می شود.

آبشناس در خاتمه اظهار کرد: باید توجه داشته باشیم که ما در برنامه ها و سیاست های مان تعادل خود را حفظ کنیم براساس آمار احتمال شکست دونالد ترامپ در انتخابات وجود دارد گرچه برای ایران تفاوتی نمی کند که دونالد ترامپ انتخاب شود یا بایدن و ... زیرا سیاست آمریکایی ها همیشه علیه ایران بوده و دشمنی کرده اند. البته شکست سیاسی ترامپ می تواند درسی برای سایر روسای جمهور آمریکا باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 مهر 1399 بروزرسانی: 23 مهر 1399 گردآورنده: tour-thailand.ir شناسه مطلب: 1225

به "دیپلماسی ناشیانه آمریکا در مقابل دیپلماسی ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیپلماسی ناشیانه آمریکا در مقابل دیپلماسی ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید